Kamu ve Belediye Yenilenebilir Enerji Projesi
Kamu ve Belediye Yenilenebilir Enerji Projesi

Dünya Bankası Tarafından Onaylanan Yeni Projeyle Türkiye’de Kamu Binalarında Yenilenebilir Enerji Kullanımı Artırılacak

16 Haziran 2023

Dünya Bankası tarafından 13 Haziran 2023 tarihinde onaylanan kredi desteği kapsamında Türkiye’ye 549 milyon ABD doları tutarında kredi sağlanacaktır. Bu kapsamda onaylanan Kamu ve Belediye Yenilebilir Enerji Projesi T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İller Bankası tarafından uygulanacaktır.

T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün kamu binaları bileşeninin ana yürütücü kurumu olduğu proje ile tüm Türkiye genelinde üniversite kampüsleri, idari binalar ve hastanelerin açık otoparklarına kurulacak güneş enerjisi santralleri sayesinde elektrik üretimi sağlanacaktır.

Kamu ve Belediye Yenilenebilir Enerji Projesi ile Türkiye’nin kamu sektöründe yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılmasını desteklenecek olup, enerji verimliliğini artırarak enerji faturalarını ve zararlı karbon salınımlarını azaltılacaktır. Proje kapsamında kamu binalarında yenilenebilir enerji kullanımını sağlamanın yanı sıra artmakta olan enerji bedellerinin enerji faturaları üzerindeki etkisini hafifletilecek ve bu sayede Türkiye’nin verdiği iklim taahhütlerinin de yerine getirilmesine destek olunacaktır.  

Kamu ve Belediye Yenilenebilir Enerji Projesi Türkiye’nin 2018-2033 Mali Yıl dönemini kapsayan ve üç ana eksen olarak büyüme, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik üzerinde odaklanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) ile de uyumluluk göstermektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır